Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
362. Marcus Larsson, Ångbåt i nöd.
362. Marcus Larsson, Ångbåt i nöd.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
583. SOFFA, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustaviansk.
583. SOFFA, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustaviansk.
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
14. Nils Kreuger, "Getterön vid Varberg".
14. Nils Kreuger, "Getterön vid Varberg".
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
841. ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.
841. ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
900. SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko.
900. SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
746. SOCKLAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.
746. SOCKLAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1622. SERVISDELAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1622. SERVISDELAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1364. LONGINES, Flagship ultronic, stämgaffelur, guld, 1970-tal.
1364. LONGINES, Flagship ultronic, stämgaffelur, guld, 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
440. DOMENICO MAGIOTTI, hans krets, duk uppklistrad på pannå.
440. DOMENICO MAGIOTTI, hans krets, duk uppklistrad på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
765. KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.
765. KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1675. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1675. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
13. Per Ekström, "Solnedgång".
13. Per Ekström, "Solnedgång".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
532. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
532. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
102. Helmer Osslund, "Fällforsen".
102. Helmer Osslund, "Fällforsen".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
114. Frans Wilhelm Odelmark, Gatuscen från Kairo.
114. Frans Wilhelm Odelmark, Gatuscen från Kairo.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
470. Louis Jean Desprez, Italienskt landskap med bondgård och figurer.
470. Louis Jean Desprez, Italienskt landskap med bondgård och figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1123. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.88 ct.
1123. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.88 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1038. ÖRHÄNGEN, 232 briljantslipade diamanter infattade i ringar, tot. 4.52 ct.
1038. ÖRHÄNGEN, 232 briljantslipade diamanter infattade i ringar, tot. 4.52 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1000. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamater, tot. 3.82 ct.
1000. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamater, tot. 3.82 ct.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
402. Gortzius Geldorp, Kvinnoporträtt.
402. Gortzius Geldorp, Kvinnoporträtt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1222. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.38 ct.
1222. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.38 ct.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1181. RING, stor cabochonslipad grön turmalin med bauetteslipade diamanter.
1181. RING, stor cabochonslipad grön turmalin med bauetteslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1091. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5.80 ct.
1091. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
103. Helmer Osslund, "Sommarnatt, Nordingrå".
103. Helmer Osslund, "Sommarnatt, Nordingrå".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
562. TEBORD, med fajansbricka Rörstrand 1769.
562. TEBORD, med fajansbricka Rörstrand 1769.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
594. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
594. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1200. COLLIER, Cartier, vikt 77,7 g.
1200. COLLIER, Cartier, vikt 77,7 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
359. Joseph Magnus Stäck, Vy från La Spezia (Utskeppning av Carrarra-marmor).
359. Joseph Magnus Stäck, Vy från La Spezia (Utskeppning av Carrarra-marmor).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
360. Gustaf Wilhelm Palm, Grönska, Tivoli.
360. Gustaf Wilhelm Palm, Grönska, Tivoli.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
16. Johan Krouthén, Fiskare i båt.
16. Johan Krouthén, Fiskare i båt.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
214. ALBERT GABRIEL RIGOLOT, olja på duk. Signerad och daterad 1896.
214. ALBERT GABRIEL RIGOLOT, olja på duk. Signerad och daterad 1896.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
185. PEDER MORK MÖNSTED, olja på papp-pannå. Signerad och daterad 1917.
185. PEDER MORK MÖNSTED, olja på papp-pannå. Signerad och daterad 1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
257. SEMIANTIK HERIS. 383 x 289 cm.
257. SEMIANTIK HERIS. 383 x 289 cm.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
258. SEMIANTIK HERIS. 497 x 352,5 cm.
258. SEMIANTIK HERIS. 497 x 352,5 cm.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
298. SEMIANTIK NAIN. 309 x 213,5 cm.
298. SEMIANTIK NAIN. 309 x 213,5 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
309. ANTIK SILKE TÄBRIS. 164,5 x 126 cm.
309. ANTIK SILKE TÄBRIS. 164,5 x 126 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
466. Niclas Lafrensen d.ä., "Konung Gustav III som kronprins" (1746-1792).
466. Niclas Lafrensen d.ä., "Konung Gustav III som kronprins" (1746-1792).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
951. DOSA, guld 18k och emalj, stämpel LC under krona, Genève c:a 1800.
951. DOSA, guld 18k och emalj, stämpel LC under krona, Genève c:a 1800.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
218. Eugène Isabey, Motiv från Étretat.
218. Eugène Isabey, Motiv från Étretat.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
415. Rafael Efter, Den heliga familjen med Johannes Döparen.
415. Rafael Efter, Den heliga familjen med Johannes Döparen.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
886. DRYCKESKANNA,  av Peter Rohde (verksam 1654-1677), Danzig.
886. DRYCKESKANNA, av Peter Rohde (verksam 1654-1677), Danzig.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
197. William Banks Fortescue, På ängen.
197. William Banks Fortescue, På ängen.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1333. PATEK PHILIPPE, Elipse, manuell, guld, ca 1990.
1333. PATEK PHILIPPE, Elipse, manuell, guld, ca 1990.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
992. RING, briljantslipad diamant 1.05 ct, Göteborg 1991.
992. RING, briljantslipad diamant 1.05 ct, Göteborg 1991.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
284. SEMIANTIK KESHAN. 385,5 x 268 cm.
284. SEMIANTIK KESHAN. 385,5 x 268 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1055. ARMBAND, symmetriska länkar i blankt och borstat guld.
1055. ARMBAND, symmetriska länkar i blankt och borstat guld.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1852. VAS, brons. Ming dynastin, 1500-tal.
1852. VAS, brons. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1282. SAUTOIR, gammal- och rosenslipade diamanter med onyxkulor, ca 1915.
1282. SAUTOIR, gammal- och rosenslipade diamanter med onyxkulor, ca 1915.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1635. SKÅLFAT, keramik. Qing dynastin.
1635. SKÅLFAT, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
513. Johan Wilhelm Palmstruch, BOK, FLORA.
513. Johan Wilhelm Palmstruch, BOK, FLORA.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
323. ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271 x 222,5 cm.
323. ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271 x 222,5 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
143. Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)".
143. Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)".
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1266. RING, briljantslipade diamanter 4.16 ct.
1266. RING, briljantslipade diamanter 4.16 ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
411. Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.
411. Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
170. Anders Sandström, "Stolt duva".
170. Anders Sandström, "Stolt duva".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
904. MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.
904. MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
619. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
619. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1336. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål med indexfattade diamanter, 2002.
1336. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål med indexfattade diamanter, 2002.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1083. ARMBAND, briljantslipade diamanter. tot. ca 3.80 ct.
1083. ARMBAND, briljantslipade diamanter. tot. ca 3.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
970. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
970. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1614. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1614. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
521. SKRIVSKÅP, senbarock, Tyskland, 1700-tal.
521. SKRIVSKÅP, senbarock, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
723. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Wien, 1800-talets början. Empire.
723. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
89. ANTON GENBERG, olja på duk. Signerad A. Genberg och daterad 1917.
89. ANTON GENBERG, olja på duk. Signerad A. Genberg och daterad 1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1082. ARMBAND, 45 briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
1082. ARMBAND, 45 briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1214. ÖRHÄNGEN, stora creoler med briljantslipade diamanter, tot. 2.68 ct.
1214. ÖRHÄNGEN, stora creoler med briljantslipade diamanter, tot. 2.68 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
408. Justus Juncker, Köksbestyr.
408. Justus Juncker, Köksbestyr.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1511. EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.
1511. EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1259. RING, BOUCHERON, briljantslipad diamant, ca 0.90 ct. Paris.
1259. RING, BOUCHERON, briljantslipad diamant, ca 0.90 ct. Paris.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
928. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
928. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
344. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
344. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
457. Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar.
457. Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
623. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Rokoko.
623. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK