Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
289. SEMIANTIK KHORASAN. 577,5 x 414,5 cm.
289. SEMIANTIK KHORASAN. 577,5 x 414,5 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
621. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
621. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
10. Oscar Björck, "Sydstranden, Skagen".
10. Oscar Björck, "Sydstranden, Skagen".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1652. FAT, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
1652. FAT, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1456. PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1456. PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
334. Karl Fredrik Brander Tillskriven, "Greve Nils Adam Bielke" (1724-1792).
334. Karl Fredrik Brander Tillskriven, "Greve Nils Adam Bielke" (1724-1792).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
113. ELSA BESKOW, akvarell, Signerad Elsa Beskow.
113. ELSA BESKOW, akvarell, Signerad Elsa Beskow.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1541. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, sent 1800-tal.
1541. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1406. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
1406. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1440. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1440. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1769. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1769. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1787. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1787. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
21 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1770. FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1770. FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
152. Carl Milles, Elefant.
152. Carl Milles, Elefant.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1868. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1868. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1871. URNOR, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
1871. URNOR, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1878. TEBURKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1878. TEBURKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1875. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1875. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1521. DAOISTISK DIGNITET, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1521. DAOISTISK DIGNITET, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
696. KONSOLUR, av Anders Weit (urmakare i Stockholm 1764-72). Rokoko.
696. KONSOLUR, av Anders Weit (urmakare i Stockholm 1764-72). Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
651. AMPEL, för sex ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
651. AMPEL, för sex ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
563. SLAGBORD. Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
563. SLAGBORD. Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
533. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
533. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
350. Bataljscen från Viborg.
350. Bataljscen från Viborg.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
879. BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.
879. BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1615. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1615. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
838. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.
838. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
130. Anders Zorn, "Dunkelt hörn".
130. Anders Zorn, "Dunkelt hörn".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1240. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.89 ct.
1240. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.89 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1024. ÖRHÄNGEN, Boucheron, guldclips.
1024. ÖRHÄNGEN, Boucheron, guldclips.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1234. COLLIER, granater och små diamanter, i form av orm, 1800-tal.
1234. COLLIER, granater och små diamanter, i form av orm, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1381. MUSIKUR, kvartrepeter, signerad Breguet à Paris. Paris, sent 1800-tal.
1381. MUSIKUR, kvartrepeter, signerad Breguet à Paris. Paris, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1840. KRUKA med LOCK och HÄNKEL, försilvrad. Troligen Tang dynastin.
1840. KRUKA med LOCK och HÄNKEL, försilvrad. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
628. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
628. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1692. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1692. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
759. SKRIN. Barock, 1600-talets andra hälft.
759. SKRIN. Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
695. VÄGGPENDYL, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
695. VÄGGPENDYL, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
826. BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.
826. BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
324. Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
324. Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
602. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
602. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
15. Alfred Wahlberg, "Fiskebäckskil".
15. Alfred Wahlberg, "Fiskebäckskil".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1496. FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1496. FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
469. Elias Martin, Familjebild.
469. Elias Martin, Familjebild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1327. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål, 2000.
1327. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål, 2000.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
425. ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk.
425. ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
692. GOLVUR. Gustavianskt, 1700-talets slut.
692. GOLVUR. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
580. KONSOLBORD. Italien, 1700-talets slut.
580. KONSOLBORD. Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1051. BROSCH, CARTIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1051. BROSCH, CARTIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
988. BROSCH, smargader samt rosenslipade diamanter, i form av fluga, ca 1900.
988. BROSCH, smargader samt rosenslipade diamanter, i form av fluga, ca 1900.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1650. SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.
1650. SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1676. URNA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1676. URNA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
36. Esther Kjerner, Stilleben med tulpaner.
36. Esther Kjerner, Stilleben med tulpaner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1537. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, troligen 1700-tal. Läsande hovdam.
1537. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, troligen 1700-tal. Läsande hovdam.
Klubbat pris 
525 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
196. Hugo Simberg, "Från Kaukasus".
196. Hugo Simberg, "Från Kaukasus".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1661. SKÅLAR, sju stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
1661. SKÅLAR, sju stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1004. RING, peridot, 9.18 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.62 ct.
1004. RING, peridot, 9.18 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.62 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1195. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
1195. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1194. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
1194. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1086. GULDKEDJA, spänne med svart emalj, pärla och diamant. 1800-tal.
1086. GULDKEDJA, spänne med svart emalj, pärla och diamant. 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
19. Axel Törneman, Kaféliv.
19. Axel Törneman, Kaféliv.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
174. Claude Michel Clodion Efter, "Bacchanterna - Familjen".
174. Claude Michel Clodion Efter, "Bacchanterna - Familjen".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1332. CORUM, Coin watch, 'Twenty dollars', manuell, guld, ca 1990.
1332. CORUM, Coin watch, 'Twenty dollars', manuell, guld, ca 1990.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1749. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1749. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1344. CARTIER, quartz, guld med åttkantslipade diamanter, ca 1995.
1344. CARTIER, quartz, guld med åttkantslipade diamanter, ca 1995.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1288. BROSCH, antikslipad diamant, ca 0.90 ct, samt hängande pärla (odlad).
1288. BROSCH, antikslipad diamant, ca 0.90 ct, samt hängande pärla (odlad).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1221. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
1221. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
27. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1528. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
1528. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
828. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
828. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
235. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 212,5 x 135,5 cm.
235. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 212,5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1611. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1611. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
392. Abate Andrea Belvedere Hans efterföljd, Stilleben med blommor och papegoja.
392. Abate Andrea Belvedere Hans efterföljd, Stilleben med blommor och papegoja.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
808. URNA, majolika. 1800-talets andra hälft.
808. URNA, majolika. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1416. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1416. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
876. TEBURK, av Grachev, S:t Petersburg 1880.
876. TEBURK, av Grachev, S:t Petersburg 1880.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1242. RING, kunzit, 22 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 0.96 ct.
1242. RING, kunzit, 22 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 0.96 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK