Important Winter Sale 637

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
184Dryckeskanna, silver, sannolikt Danmark 1600-talets andra hälft, omstämplad av Jöns Holmberg, Ängelholm 1762.Tidigare felaktigt katalogiserad som omstämplad av Jöns Holmgren, korrekt ska vara Jöns Holmberg.
258Åkdyna, rölakan, ca 106 x 44 cm, Skåne 1807, sannolikt Skytts härad.sannolikt Skytts härad.
273Matta, antik Anatolisk/Kaukasisk, ca 148-149 x 104,5-110 cm (samt en kortsida med 1-1,5 cm slätväv).Anatolisk/Kaukasisk
282Matta, antik Heris/Bakshaish, ca 633-645 x 321-328,5 cm.Sannolikt en Bakshaish.
321Matta, antik/semiantik Yesd, ca 557-562 x 366,5-370,5 cm.The width is: 366,5-370,5 cm.
591Jenny Nyström, "Jullöpare".Enligt påskrift a tergo betitlad "Jullöpare" och utförd 1946.
607Martin Mijtens d.ä Tillskriven, "Prins Georg av Danmark och Norge" (1653-1708).Tillskriven Martin Meytens dä (1648-1736)
613AAnders Zorn, "Söndagsmorgon".Tillägg Utställningar: Museum Behnhaus Drägerhaus, Lübeck, 15 januari - 15 april 2012, "Anders Zorn - Der schwedische Impressionist", (under titel "Sonntagmorgen") kat. nr 70 (avbildad helsida i katalogen s. 35 och s.164, omskriven s. 40 f.)
735Fåglar (4).Ej examinerade utan ram.
787Fransk skola, tidigt 1800-tal, troligen föreställande Jenny Lind (1820-1887).Troligen föreställande Jenny Lind som Marie i Gaetano Donizettis "Regementets dotter", omkring 1845.

Utdragna föremål

Nr.
630
665
819

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
613AAnders Zorn, "Söndagsmorgon".
755Pierre-Auguste Renoir, "Paysage".
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

154. Terry O'Neill, "Frank Sinatra, Miami Beach, 1968".
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Budhistorik
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
Aktuellt bud:
150 000 SEK