18
84857

Albert Engström

(Sweden, 1869-1940)
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
14 500 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Albert Engström
(Sweden, 1869-1940)

"Bakgårdar, Kungsholmen"

Signerad Albert Engström. Utförd 1893. Akvarell, tusch och blyerts 49 x 24 cm.

Provenance

Tidigare i Hovsångerskan Marianne Mörners samlingar.

Literature

Albert Engström, "Svensk natur - Ett album. Sammanställt av Sven Barthel", 1939, avbildad helsida i färg sid 4-5.