18
84857
Albert Engström
(1869-1940)

"Bakgårdar, Kungsholmen"

Signerad Albert Engström. Utförd 1893. Akvarell, tusch och blyerts 49 x 24 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

12 000 - 15 000 SEK

1 143 - 1 429 EUR

Hammer price:
14 500 SEK
Provenance

Tidigare i Hovsångerskan Marianne Mörners samlingar.

Literature

Albert Engström, "Svensk natur - Ett album. Sammanställt av Sven Barthel", 1939, avbildad helsida i färg sid 4-5.

Contact specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist Classic Art 19th/20th Century
+46 (0)8 614 08 05