Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Flowering Folk Art E1281
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
473
157241

SOCKERSKÅLAR, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.

40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Hammer price
35 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Ovala, urnformade, på rektangulär fot med gallerkant och kulfötter. Runt livet pålagd, förgylld dekor av rektangulära plattor med landskapsmotiv omgivna av akantusslingor. Uppsvängt, kannelerat lock med kotteknopp. Uppsvängda räfflade hänklar. Stämplar även på locken. Undertill graverad lodangivelse 49 3/4 och 49 1/4. Höjd 26 cm, vikt 1 310 g (tillsammans). (2)

Literature

Jämför: Svenskt Silversmide, del III, plansch 156, 157 samt sid. 63. Liknande sockerskål i Röhsska Museet, Göteborg.

More information

Dekoren med förgyllda rektangulära plattor, omgivna av akantusslingor är inspirerad av Robert Joseph Auguste mästare till den Creutzska servisen, Paris 1775. Gustaf Filip Creutz servis finns i dag på Stockholms slott.