192251

623. GUNNAR ERIK ASPLUND, A Gunnar Asplund armchair, circa 1930, possibly a prototype.

Chromed plated tubular steel with brown leather upholstery.

Förkromade stålrör, stoppad sits och rygg klädda i brunt läder. Höjd 76,5 (45) cm, bredd 65,5 (48) cm.

Slitage, lädret med skador.

Droit de suite
No
Provenance

Gåva till samtida arkitektkollega. Därefter i arv inom familjen.

50 000 - 75 000 SEK/5 405 - 8 108 EUR
Hammer price
96 000 SEK

It is too late to place absentee bids for this lot.

You must be logged in to place absentee bids.

Literature

Red. Holmdahl, Lind, Ödeen, "Gunnar Asplund Arkitekt 1885-1940 Ritningar, Skisser och fotografier", Byggmästare 1943, andra upplagan 1981. Se sid 148.

Related content

Modellen möjligen en prototyp ritad av Gunnar Asplund till Stockholmsutställningen 1930. Den här modellen är snarlik den stol som Asplund ritade till Svenska Slöjdföreningens Styrelserum år 1931, är något vidare och generösare i proportionerna samt skiljer sig i detaljer vid armlänen.
Stolen är en modern tolkning av klismosstolen i stålrör, materialet som var på modet endast en kort tid, i stort sett mellan ca 1927-1930.

Även på Stadsbiblioteket (1920-28) använde sig Asplund av en klismostyp av stol, bl.a i stadsbibliotekariens rum.

Contact the cataloguer

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design and 20th Century Works of Art

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Terms & Conditions details

Transports

How do I place a bid

Create account