623
192251
Gunnar Asplund
(1885-1940)

A Gunnar Asplund armchair, circa 1930, possibly a prototype. Chromed plated tubular steel with brown leather upholstery.

Förkromade stålrör, stoppad sits och rygg klädda i brunt läder. Höjd 76,5 (45) cm, bredd 65,5 (48) cm.

Slitage, lädret med skador.

Droit de suite: No
Estimate:

50 000 - 75 000 SEK

5 405 - 8 108 EUR

Hammer price:
96 000 SEK
Provenance

Gåva till samtida arkitektkollega. Därefter i arv inom familjen.

Literature

Red. Holmdahl, Lind, Ödeen, "Gunnar Asplund Arkitekt 1885-1940 Ritningar, Skisser och fotografier", Byggmästare 1943, andra upplagan 1981. Se sid 148.

Related content

Modellen möjligen en prototyp ritad av Gunnar Asplund till Stockholmsutställningen 1930. Den här modellen är snarlik den stol som Asplund ritade till Svenska Slöjdföreningens Styrelserum år 1931, är något vidare och generösare i proportionerna samt skiljer sig i detaljer vid armlänen.
Stolen är en modern tolkning av klismosstolen i stålrör, materialet som var på modet endast en kort tid, i stort sett mellan ca 1927-1930.

Även på Stadsbiblioteket (1920-28) använde sig Asplund av en klismostyp av stol, bl.a i stadsbibliotekariens rum.

Contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist Design and 20th Century Works of Art
+46 (0)8 614 08 19