368
320245

Marcus Larsson

(Sweden, 1825-1864)
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Hammer price
22 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Marcus Larsson
(Sweden, 1825-1864)

Självporträtt

Signerad SM Larson och daterad 1850. Duk 20,5 x 18,5 cm.

More information

Detta hittills okända självporträtt är utfört 1850 samma år som Marcus Larson genomförde sin betydelsefulla resa till Norge. Endast ett självporträtt av konstnären är tidigare känt; ett bystporträtt utfört omkring 1849. (A Gauffin, "Simon Marcus Larson 1825-1864", 1907, sid 26, avbildat)
Samma år som det aktuella självporträttet utförde Kilian Zoll sitt porträtt av Marcus Larson, i vilket konstnären är avporträtterad framför ett staffli med en av sina marinmålningar.

 Hide
 Show more

Important Timepieces 655

82. Audemars Piguet, "Tank", "Baumgartner Case", ca 1955.
25 000 - 35 000 SEK
Bid History
Bidding ended
Fair warning
Fair warning
Fair warning
20 000

Your Bid
Current bid:
20 000 SEK