368
320245
Marcus Larsson
(1825-1864)

Självporträtt

Signerad SM Larson och daterad 1850. Duk 20,5 x 18,5 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

15 000 - 18 000 SEK

1 599 - 1 919 EUR

Hammer price:
22 000 SEK
Related content

Detta hittills okända självporträtt är utfört 1850 samma år som Marcus Larson genomförde sin betydelsefulla resa till Norge. Endast ett självporträtt av konstnären är tidigare känt; ett bystporträtt utfört omkring 1849. (A Gauffin, "Simon Marcus Larson 1825-1864", 1907, sid 26, avbildat)
Samma år som det aktuella självporträttet utförde Kilian Zoll sitt porträtt av Marcus Larson, i vilket konstnären är avporträtterad framför ett staffli med en av sina marinmålningar.

Artist/Designer

Read more
Contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Old Masters
+46 (0)8 614 08 58