83
1398883

A Swedish late 18th century Gustavian eight-light chandelier.

300 000 - 400 000 SEK
26 600 - 35 500 EUR
27 800 - 37 000 USD
Hammer price
400 000 SEK
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Gilt brass hung with cut glass pendants. Decorated with ram's heads. Height 125, diameter 81 cm.

Provenance

Earlier included in the collections of the Grill family
Recorded in the probate of Per Adolf Tham, baron Tamm (1774-1856) 1857 at Österby bruk.
Inherrited by Louise Tamm (1875-1967) married Rålamb via the son Carl Sebastian Tamm.
Thence by descent.

Literature

Svenska Hem i Ord och Bild, årgång 3, 1915: Förste Hofmarskalken friherre E. Rålambs hem, pictures p. 56 and 57.

More information

Österbykronan
Mycket har forskats och skrivits om de tavlor som Pehr Adolf Tham/Tamm (1774-1856) kom att samla ihop och som att bli kända under namnet Österbysamlingen, en av de förnämsta samlingar som skapats i Sverige. 1802 köper P A Tamm halva Österbybruk av sin moster Anna Johanna Grill 3:e (född Grill) och samlingen kan sägas där börja ta form. Många av konstverken kom från olika grenar av familjen Grill vilka genom gifte var befryndade med varandra. Däremot har inget egentligt forskande gjorts på det övriga rika lösöret.
Huvudbyggnaden på Österby stod inflyttningsklar kring 1781, mitt under den gustavianska eran. Den främsta och mest kända möbel som förknippas med bruket är den så kallade ”Österbysekretären” av Georg Haupt. Signerad 1779 är det kanske den mest förnämsta hauptsekretären i privat ägo, såld från familjen Tamm på Bukowskis 1963. Auktionens höggustavianska krona är av samma kvalitet och kan dateras till samma tid. Denna franskinfluerade modell på ljuskrona brukar kallas ”Hagakrona” efter de magnifika kronor som levererades till Gustav III:s paviljong på Haga. Dessa, inte så vanligt förekommande, ljuskronor tillverkades från 1780-talets mitt till omkring 1800.
Vem som tillverkade dessa ljuskronor är med få undantag inte känt. Den som signerat några är Olof Westerberg (1750-1811) verksam från 1769. Kronorna på Haga är anonyma och levererades av möbelhandlaren Carl Adolph Grevesmühl (verksam 1774-1801). Möjligen kan det vara så att Grevesmühl agerade som handlarna med lyxföremål i Paris, de så kallade marchands merciers, vilka initierade, designade och fick tillverkade sina föremål för avsalu men även utförde beställningsarbeten.
Först 1823 blir P A Tamm helt ägare till Österby och han utför då en genomgripande ombyggnad där inredningarna ersätts med nya i sengustaviansk stil. Auktionens ljuskrona måste ha värdesattes redan då i och med att den fick hänga kvar. Kronan är upptagen i Tamms bouppteckning 1857, som hängande i Röda förmaket: ”1 Glaskrona med 8 pipor och manchetter”. Röda förmaket var beläget bredvid matsalen och i senare tid kallat stora salongen.