MATSERVIS,porslin, 113 delar, Märkt Madeleine och Versailles, Rosenthal, 1900-tal.

5 st avlånga uppläggningsfat, längd ca 24-43. Nagg.
4 st runda serveringsskålar, diameter ca 24-27 cm.
4 st mindre serveringsfat, längd ca 20 cm.
2 st såsbåtar. En nagg.
1 st avlångt serveringsfat längd 50 cm.
1 st runt serveringsfat, diameter 30 cm.
1 st terrin med lock.
1 st kanna,
1 st kaffekanna, pip med nagg.
1 st gräddkanna.
1 st sockerskål,
17 st kaffekoppar med fat. Några nagg och sprickor.
23 st assietter.
12 st djupa tallrikar, diameter 21 cm.
13 st förrättstallrikar,
14 st tallrikar,
12 st djupa tallrikar.

Marks. Wear. Chip. Cracks.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.