KAFFESERVIS, 29 delar, porslin, Bing & Gröndal, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Målade dekor av blommor.
Består av:
1 kaffekanna, höjd 25 cm. (nagg i locket)
1 uppläggningsfat med hänklar, diameter 27 cm.
1 uppläggningsfat, 28x16 cm.
1 sockerskål, diameter 11 cm.
1 gräddkanna, höjd 11 cm.
12 kaffekoppar med fat.
12 assietter, diameter 16 cm. (ett nagg)

Wear commensurate with age and use. Chip.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.