Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

Charles & Ray Eames

(United States, 1907-1978 and 1912-1988)
Charles & Ray Eames

CHARLES & RAY EAMES, Swivel chair 'EA 116', from Vitra, designed 1958

Seat height 36, width 61 cm

More information

Den eleganta kontorsstolen Aluminium Group formgavs av designerduon Ray och Charles Eames år 1958 och produceras idag för det schweiziska möbelföretaget Vitra. Aluminium Group är en av 1900-talets mest ikoniska möbler och stolen designades initial till ett privat projekt. Eames fick i uppdrag att skapa en kontorsstol till en amerikansk konstsamlare i Columbus, Indiana, och istället för att skapa en skalkonstruktion valde makarna Eames en alternativ väg i skapandet då makarna vill få till en elastisk sits. Genom att spänna ett helt stycke tyg, vilket senare kom att bli läder, mellan två aluminiumprofiler fick formgivarna fram denna unika design. Denna säregna konstruktion ger stolen hög komfort, trots att den inte har någon stoppning. Den slimmade och avskalade formen bidrar till ett elegant uttryck som passar utmärkt runt middagsbordet likväl som skrivbordet.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Claes Andersson
Claes Andersson
Appraiser
+46 (0) 704 248 703

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service