Royal Copenhagen, a 'Musselmalet' part coffee and dinner service, Denmark, 20th century (85 pieces).

Bestående av:
1 serveringsfat, 535, längd 47 cm.
1 serveringsfat, 534, längd 41 cm.
1 skål, 680, 20 cm.
1 skål, 581, 21 x 21 cm.
1 skål, 1075, längd 19 cm.
1 fat, 538, 29,5 cm (nagg).
1 fat, 655, längd 27 cm.
1 terrin med lock, 622, längd 28 cm (lock spräckt, skador).
23 tallrikar, 571, 25 cm (3 med nagg, 1 med sprickor).
9 fat, 572, 22 cm (1 med nagg och sprickor).
9 djupa fat, 567, 19,5 cm (1 med smärre fotringsnagg).
2 lövformade fat, 547 samt 549, längd 18,5-27 cm.
1 vattenkanna, 667, höjd 20 cm.
1 såsbåt, 585, längd 25 cm (skador).
4 djupa fat, 565, 24,5 cm.
1 tekanna, 610, med lock, 258, längd 21,5 cm.
1 kakfat på fot, 513-514, 20,5 cm.
5 kaffekoppar med 6 fat, 626, diameter på fat 14,5 cm (1 kopp med spricka).
4 koppar med 6 fat, 713, diameter på fat 13 cm (2 fat med nagg, 1 handtag med spricka, 1 kopp med nagg).
6 assietter, 576, 14 cm (3 med nagg).
5 assietter, 653, 14 cm (1 med nagg, 1 något sne).
3 fat, 504, 7 cm.
2 skålar, 199, 706, 4 cm (1 med nagg).
1 salt-pepparkar, 439.

Wear. Some with damages. See swedish description.

Auction closed
20 000 SEK
The auction is closed.