Books & Manuscripts
23189
BOK, Den heliga skrift, Tryckt i Chicago, W. R. Vansant, 1889.
Bok, den heliga skrift, tryckt i chicago, w. r. vansant, 1889.

Rikt dekorerat skinnband. "Med illustrationer stål och färgtryck och litografi, efter teckningar af Gustave Doré och öfriga framstående tecknare".

Slitage, nött, äldre förstärkningar. Några få sidor med revor och vikningar.

Droit de suite: No
Location:
Related content

Den heliga skrift innehållande Gamla och Nya testamentet jemte de Apokryphiska böckerna / efter, den från grundtexten utförda, och berigtigade öfversättningen, tillika med nödiga förklaringar, af H.M. Melin ; jemte en omfattande historia öfver samtliga böckerna i den heliga skrift, af William Smith ; med illustrationer i stål och färgtryck och litografi, efter teckningar af Gustave Doré, och öfriga framstående tecknare.

What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
800 SEK
The auction is closed.