BOKSKÅP, nyrenässans, sent 1800-tal.

Fanér av bla mahogny och valnöt, tvådelat med raka sidor, överdel med glasade pardörrar, krön med floral pastellagedekor, uppsvängt mittparti mellan ett par svarvade knoppar. Underdel med pardörrar och infällda dörrspeglar. L 114, b 44, h 187+75. Nyckel finns.

Ställvis hårt slitage, repor, listbortfall och fanérskador. Två lösa listdetaljer medföljer.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed