Mahogny. Rak form med fyra lådor varav den översta en klaff med innanför liggande skrivinredning av bla lådor. Bronserade beslag. L 104, b 45, h 88. Nyckel finns.
Fanérskador, fanérbitar saknas. Slitage, fläckar. Repor. Senare beslag och låsskyltar.