Låda i sargen. Klädd i grön filt, spelmarker. Bordsyta klädd i grön filt. Raka ben med mässingtassar. Intarsiadekor. Extra utdragsskiva. L 89, B 56,5, H 81, Tot mått på skivan utvikt 113x89.
Slitage. Skador i fanéret. Blekt på en sida. Märken och repor. Knopp saknas på utdragsskivan. Mässingtass saknas samt en dragring.