Förgylld och bronserad. Rund urtavla. Krön med dekor av kärve samt bandrosett. Dekor av bl.a. rosor. H 77. Nyckel finns.
Slitage. Förgyllningsbortfall. Ej funktionstestad. Pendel finns.