GOLVLAMPA, "Bumlingen", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. 1900-talets mitt.
Skärm av gulmetall, ställning klädd i brunt läder. Etikettmärkt. H 142.
Slitage. Ej funktionstestad.