Vinröd botten med 5 rader polykroma Tekkegüls och mindre göls. Vinröd huvudbård med växtornament. Flera samala sekundärbårder.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, smärre malskador, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.