Rak form, flankerad med spiralsvarvade kolonnetter, vit emaljurtavla med romerska siffror. Pendel finns. H 47. Nyckel finns.
Lagningar, sprickor, renoverad. Urtavla med skador. Glas saknas. Ej funktionstestad.