Betsad ek och mahognyfanér. Skuren dekor, sex lådor, dörr flankerad av kolonner, med bakomvarande inredning. H 115, L 80.
Omarbetat, kompletterat, senare underrede. Slitage. Skador. Nyckel saknas.