Blåmålad med mestadels röd dekor. SMidda järnbeslag. Med påskrift "A.M.E.D år 1827". Enligt uppgift Roslagen, Vätö. L 89, B 54,5, H 36,5. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Pigmentbortfall.