Art Graphic art
295094
Sture Johannesson
(1935-2018)

STURE JOHANNESSON, offset, affisch, på s.k. äggskalspapper, "Belgrade: A Test on Human Rights?", sign o dat 1977, numr 768/1000.

Cocktail. Bladstorlek 85x62. Oramad.

Politisk konst är en benämning för den typ av konst som ifrågasätter sin samtids politiska förhållanden. Begreppet är inte tidsbestämt men etableras som en konstform vid slutet av 1960-talet. Sextiotalets konstnärliga experimentlusta och avantgardism övergick under 1970-talet till det mer politiskt radikala. En reaktion på världens orättvisor i allmänhet och kring medborgarrättsrörelsen och Vietnamkriget i synnerhet. Konsten förde fram budskap om mänsklig rättvisa och frihet. Affischerna berättar ofta om politiska demonstrationer och kvinnokampen. Kända konstnärer för tiden var Kjartan Slettemark, Channa Bankier, Karin Frostenson och Carl Johan De Geer. Affischerna ansågs vara en demokratisk budbärare som nådde ut till en stor publik. "Att göra tillsammans" och "att göra själv" var nyckelord i tiden. Idag är konstnärer "aktivister" och använder sina verktyg för att protestera mot globalisering, förorening av vår miljö och förespråkar politiska och sociala reformer på en lokal eller en global skala.

Obetydligt slitage.

Droit de suite: Yes
Location:
What will the transport cost?

All items sent from Bukowskis are fully insured and carefully inserted in discreet packaging to protect your unique item. Please note, when making payment via Klarna, that the address for home delivery must be the same as your invoicing address.

How do I book transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Your order will be prepared within 1-2 days after the transport is paid. You will receive a message when your item is on its way.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.