MATTA, semiantik Isfahan. Ca 327 x 233.

Kamelhårsfärgad botten med polykrom jaktscen med ryttare, djur, fåglar, växter och blommor. Terrakottafärgad huvudbård med blommor, molnblad och kartusher med inskriptioner.

Ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav några lite stela, smärre malskador. Sidorna med skador och trampveck.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed