FÅTÖLJER, 2 st samt SOFFBORD, "Impala", Gillis Lundgren för IKEA, 1972.
Klädda i grönt tyg. Förkromat underrede. Bordet l 94, b 47 h 30.
Smärre slitage. Bordet med repor. Olika höjd på fåtöljerna.