För officer vid infanteriet. Fäste i förgylld mässing. Dekor av lejonhuvud och lilla riksvapnet. Klinga med förgylld dekor "konungen och fäderneslandet". Balja i svärtat stål. Tot l 100.
Bruksslitage.