GOLVUR, märkt Robert Alexander, Leith. Skottland sent 1700-tal till ca 1820.

Mahognyfanér, uppsvängd huv med sk sprängd gavel, urtavla av mässing med graverad dekor. H 222. Pendel, två lod samt vev medföljer.

Slitage, sprickor, smärre fanérskador resp dekorbortfall. Frontglaset med smärre hörnspricka. Möjligen sekundär krönknopp. Ej funktionstestad.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed