Mahognyfanér, uppsvängd huv med sk sprängd gavel, urtavla av mässing med graverad dekor. H 222. Pendel, två lod samt vev medföljer.
Slitage, sprickor, smärre fanérskador resp dekorbortfall. Frontglaset med smärre hörnspricka. Möjligen sekundär krönknopp. Ej funktionstestad.