Gustavsberg

(Sweden, 1825-)
Gustavsberg
(Sweden, 1825-)

MATSERVIS, 71 delar, porslin, "Hagtorn", Gustavsberg, tillverkad 1899-1939.

Floral dekor. Guldkant. 29 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 29 assietter, 5 serveringsfat i olika strl, 4 skålfat i olika strl, 2 såsskålar. Serveringsfat "Viola" (tillverkad 1895-1930) medföljer.

Slitage. Färgbortfall. Sprickor. Krackeleringar. Smuts under glasyr. Kantnagg.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.