DAVID TENIERS D.Y, hans art, 1700-talets första hälft.
Fåraherde i bergslandskap. 55 x 44.
Sedvanligt slitage, uppfordrad på duk, färgbortfall, krackelyr.
Enligt påskrift a tergo inköpt på Rapps Konsthandel 1928