SABEL, empire, Sverige, 1800-talets första hälft.

Mässingsfäste med lejonkappa, den böjda klingan med förgylld dekor av Konungariket Sverige-Norges vapen samt "Fäderneslandet". Balja av läder med rikt dekorerade mässingsbeslag, två koppelringar. Tot längd 99.

Slitage, anlöpningar, baljan lös i mässingsbeslagen och med smärre skador och sprickor.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
 Hide
 Show more

Important Spring Sale 657

1056. A lacquered case with a set of 9 ink cakes, late Qing dynasty.
4 000 - 6 000 SEK
Bid History
Current bid:
2 800 SEK