SPEGEL, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Mahognyfanér. Bronserade detaljer, flankerande svarta kolonetter med korintiska kapitäl samt jaktgudinnan Diana med vagn dragen av hjortdjur. Tvådelat glas. 137 x 78.
Slitage. Anlupet glas. Obetydliga fanérskador.