Fanerad med mahogny och andra träslag. Riklig intarsia. Beslag och listverk av mässing. 3 lådor. Profilerad skiva av röd marmor. Bredd 111. Djup 49. Höjd 82 cm. Nyckel finns.
Smärre repor och slagmärken.