GRÖTSKÅL samt SERVERINGSFAT, flintgods, Göteborgs porslinsfabrik samt Rörstrand, 1900-talets början.
Gröt skål med rund form. Lock och hänklar med tomtar. Diam ca 17,5 cm.
Serveringsfat i from av gris, rosa- och grönglaserat, Rörstrand, längd ca 48 cm. Juletid.
Krackelerad. Gulnad. Smärre spricka.
Juletid.