Förgylld, genombruten dekor. Urhus med emaljerad urtavla flankeras av dam med fågel. Pendel och nyckel finns. Bredd 30, djup 12, höjd 41 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Dekordel saknas, emaljnagg, smärre ytslitage.