EVERT LUNDQUIST, olja på duk. Sign.
"Manlig Modell". 101 x 40 cm.
Slitage och ytsmuts. Enstaka sprickor i färgen och färgbortfall.
Direktör Curt Sandin (inköpt 1 april 1957).
Därefter i arv inom familjen.
Konstakademien, Stockholm, "Evert Lundquist", utställning arrangerad i samarbete med Gummesons Konstgalleri, katalog 209, mars 1957, kat nr 100.