Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

MATSERVIS, 74 delar, porslin, "Maria", Rosenthal, 1900-talets mitt.

Björnbärsmönster. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 11 entrétallrikar, 8 assietter, såsskål, tillbringare, 2 skålar, 6 serveringsfat, 2 sockerskålar, gräddkanna, tekanna, 8 tekoppar med fat, kaffekanna, 5 kaffekoppar med fat. Mattallrikarnas diameter 24 cm.

Bruksslitage. Någon mindre nagg.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.