Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Arne Jones E1299
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

SERVIS, 40 st. "Tussilago", Modellen formgiven 1929 av Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets första hälft.

Flintgods, dekor av tussilago i gult och brunt. 1 st. terrin med lock. 2 st. serverings skålar med handtag. 2 st. kaffekoppar samt tallrikar. 4 st. uppläggningsfat. 1 st. såsskål. 7 st. djupa mattallrikar. 7 st. djupa efterrättstallrikar. 2 st assietter. 2 st. desserttallrikar. 8 st. förrättstallrikar. 3 st. tallrikar. 1 st karaff.

Bruksslitage. Tillverkningsdefekt. Nagg. Krackelyrer. Missfärningar.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.