Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

KONSOLBORD MED SPEGEL, Ryssland 1800-talets senare hälft.

Mahognyfanerade. Spegel med kröndekor, skurna rosor, sidorna flankeras med spiralband. Bredd 95 cm, höjd ca 185 cm.

Konsolbord med svängda ben och avslutande voluter, bakstycke med halvmånformad fotplatta. Konturerad bordsskiva med spiralband.
Bredd 98,5 cm, djup 48,5 cm, höjd 77 cm.

Bakstyckets skiva lös. Faner- samt lackskador, lagningar, torrsprickor, dekordel saknas. Kröndekor leveraras separat.

Auction closed
400 EUR
The auction is closed.