Royal Copenhagen

(Denmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Denmark, 1775-)

MATSERVISDELAR, porslin, totalt 36 delar, "Musselmalet" Royal Copenhagen, andrahandssortering.

Stora djupa mattallrikar, 6 st. Stora flata tallrikar, 3 st, 6 mindre djupa förrättstallrikar, ovalt uppläggningsfat, runt fat för uppläggning av tillbehör/snacks med konturerat brätte och hållare, stort runt uppläggningsfat, tekoppar med fat, 6 st, tekkanna, mjölkkanna, gräddkanna och vattenkanna, 12-26 cm. Tre små fat, ovalt fat, 3 st, längd 25-35, rektangulärt fat, diam 29x23. Samt såssnipa.

Slitage, skador, flera saknar nagg och slitage.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.