Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

FICKUR, silver, urtavlan märkt Wallerius, Norrköping, 1700-tal.

Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Diameter ca 6,5cm.

Bruksslitage. Bucklor. Ej funktionstestad. Repor. Skador.

More information

Info från Digitalt museum: "Fickuret är en förfalskning från 1700-talet. Under 1700-talets andra hälft tillverkades av urmakare i Geneve med omnejd ett mycket stort antal spindelur av kraftigt sekunda kvalitet. Dessa försågs med signaturer för urmakare runt om i olika europeiska länder bl.a. signaturen "Wallerius i Norrköping ". Någon sådan har aldrig existerat, dessa falska signaturer var ofta felstavade. Troligen har man avsett urmakaren Erik Wellenius f.1731 d. 1802; konstgjutare, urmakare och urfabrikör i Norrköping.
Se Pipping, Gunnar m.fl., Urmakare och klockor i Sverige och Finland, Stockholm 1995, s. 165 och 488."

http://digitaltmuseum.se/things/fickur/S-BM/UM002038?material=Emalj%2Bglas&search_context=1&count=12&pos=3

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.