VÄGGPENDYL, gustaviansk, Israel Dahlström, Stockholm. Verksam 1792-1829.

Förgylld och bronserad med runt urhus på postament. Rik dekor av girlander, flankerande urnor, krönande trofégrupp med bla asklepiosstav. H 88. Pendel finns. Nyckel finns.

Slitage, lagningar, flera lösa delar. Delvis ombronserad. Krackelerad urtavla med slitage och smärre skador.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed