Förgylld och bronserad med runt urhus på postament. Rik dekor av girlander, flankerande urnor, krönande trofégrupp med bla asklepiosstav. H 88. Pendel finns. Nyckel finns.
Slitage, lagningar, flera lösa delar. Delvis ombronserad. Krackelerad urtavla med slitage och smärre skador.