Betsat lövträ. Uppfällbar skiva med bakomliggande inredning. Tredelad pelarfot, skuren dekor. Längd 49. Bredd 49. Höjd 72 cm.
Hårt slitage, repor och märken. Fläckar. Avslag på skiva. Nycklar saknas.