OLE LYNGGAARD COPENHAGEN, halskedjor, 2 st samt lås.
Stjärnformat lås i 18K guld med briljantslipad diamant, ca 4 x 3cm. Pärlcollier med jämnstora pärlor, längd ca 42cm. Collier med kinesiska sötvattenspärlor samt färgade kinesiska sötvattenspärlor, turmaliner och akvamariner, ojämn form, längd ca 140cm.
Bruksslitage. Repor. Naturliga förändringar och sprickor i stenarna.