POLISSABEL samt SABELBAJONETT, 1800-talets slut/1900-talets början.

Polissabel med mässingsfäste och skinnklädd kavel. Märkt E.SVALLING, ESKILSTUNA. Bajonett m/1867. Längd 70,5- 78,5 cm.

Bruksslitage. Rost och anlöpningar. Märken. Sabelns kavel med mindre skador. Baljor saknas.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.