Nystilar

Nystilar

BYRÅ, omkring år 1900.

Ljust bemålad. Rak form, rundade hörn samt profilerad skiva.
Fyra utdragslådor varav den övre med klaff och bakomliggande fackinredning. Beslag i gulmetall. Längd ca 114 cm, bredd ca 47 cm, höjd ca 107 cm.

Slitage. Repor. Stötskador. Renoverad och kompletterad, bl.a senare bemålning. Enstaka lådor något tröga. Nyckel saknas.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed