Gustavsberg

(Sweden, 1825-)
Gustavsberg
(Sweden, 1825-)

PARTI STENGODS, 10 vaser, bla Alf Jarnestad, Stig Lindberg och Karin Björqvist mfl.

1 vas Vicke Lindstrand, Upsala Ekeby, 1 vas Alf Jarnestad, Karlskrona porslinsfabrik (troligen unik), 2 vaser Gunnar Nylund, Rörstrand, 1 vas Ingegerd Råman, 1 vas Karin Björqvist, Gustavsberg, 1 vas Stig Lindberg, Gustavsberg, 1 vas Sven Jonsson, Gustavsberg, 1 vas Margareta Hennix, Gustavsberg, 1 vas Pia Rönndahl, Gustavsberg. Höjd ca 7-13,5 cm.

Smärre slitage. En vas av Gunnar Nylund med tillverkningsdefekt vid mynningen. Vas av Ingegerd Råman med obetydlig mynningsnagg.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.