MATSERVIS, 84 delar, glas, "Påfågel", Lars Hellsten, Orrefors, 1970-tal
Dekor av påfågel.
12 tallrikar, diameter 20 cm.
12 tallrikar, diameter 25 cm.
2 uppläggningsfat, diameter 29,5 - 31,5 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 14 cm.
7 glas på fot
13 mindre glas på fot
10 glas, höjd 9 cm.
13 mindre glas, höjd 8 cm.
1 skål, diameter 17,5 cm.
2 rektangulära uppläggningsskålar
Smärre slitage och repor. Enstaka nagg.