Arabia

(Finland)
Arabia
(Finland)

SERVISDELAR, 68 delar, ferrafajans, "Landskap" Reinhard Richter, Arabia 1932-1949

1 st terrin, diameter 21,5 cm.
2 st såsterriner
6 st uppläggningsfat, längd 21,5-32 cm.
1 st runt uppläggningsfat, diameter 25 cm.
12 st djupa tallrikar
13 st tallrikar
7 st kaffekoppar med fat
2 st extra kaffefat
1 st kaffekanna
1 st gräddkanna
1 st sockerskål
21 st assietter

Bruksslitage. Nagg. Fläckar. Repor.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.