TAKLAMPA, plåt, empire, 1800-talets början. Höjd ca 42 cm.
Balusterformad med tre ljusarmar. Målad och bronserad plåt.
Dekorelement saknas på ljusarmar. Ytskikt med slitage. Anlupen.